“Impunător, spațios, cu o linie arhitecturală care îl unicizează în peisajul urbanistic local, Liceul Teoretic”Dumitru Tăuțan“ pune la dispozitia elevilor dotări de excepție :laboratoare cu materiale didactice de ultimă generație , mijloace de învățământ din cele mai performante , o bibliotecă, săli de clasă cu mobilier ergonomic ,sală de mese, sală festivă, terenuri de sport. Conștienți de faptul că reprezentăm modele pentru elevi, încercăm mereu să ne autoperfecționăm prin programe și proiecte naționale și europene, care ne ajută să vedem unde suntem noi dar și unde vom putea ajunge în mijlocul noilor generații care vor reprezenta viitorul comunei Florești. Credem cu tărie că un învățământ performant presupune un parteneriat între cadre didactice, elevi, părinți, agenți economici și autorități locale. Doar împreună putem face ca renumele pe care vrem să îl aibă în viitor Liceul Teoretic” Dumitru Tăuțan” Florești  să fie o perspectivă reală.  Noi, „Comunitatea educațională L.T.D.T.” vom face tot ceea ce ne stă în putință, cu resursele de care dispunem, pentru atingerea acestui deziderat . Mândri de ceea ce suntem, cutezăm să-i invităm pe cei care doresc să parcurgă drumul spre excelenţă să opteze pentru Liceul Teoretic Dumitru Tăuțan Florești.”

Director,

Prof. Feneșan Mirela Dana