1. Ziua Culturii Naționale este o sărbătoare națională, care are loc anual în România pe 15 ianuarie cu scopul de a promova culturaarta, și efortul academic.

Ziua de 15 ianuarie, a fost aleasă ca Zi a Culturii Naționale, întrucât reprezintă data nașterii poetului național al românilor, Mihai Eminescu (1850 – 1889).

În școala noastră s-au desfășurat activități online pentru marcarea evenimentului.

Clasa pregătitoare E, prof. înv. primar Irina Lombrea.

Clasa a III-a A, prof. înv. primar Carmen Șanta și prof. bibl. Hajnal Marcu

Clasa I B, prof. înv. primar Daniela Brânzei și prof. bibl. Hajnal Marcu

În colaborarea cu Biblioteca Județeană “Octavian Goga” Cluj-Napoca, dna bibliotecară Monica Morariu și elevii clasei a III-a B, prof. înv. primar Ionelia Pal-Șerban, prof. bibl. Hajnal Marcu au marcat cu o activitate deosebită Ziua Culturii.

CLASA PREGĂTITOARE C- ÎNV. RADU OLGUȚA IRINA

CLASA A II-A C- ÎNV.NECHITA ANA

CLASA A II-A D- ÎNV.NEGRESCU GEORGIANA LAURA

Clasa I E, prof.înv. primar Melania-Corina Maxim

Clasa pregătitoarea F, prof.în. primar: Daniela Crișan

Clasa a IV-a C, prof.înv. primar Daciana Andreica

2. 1 decembrie 1918 – 1 decembrie 2020

Unirea Basarabiei, a Bucovinei și, în cele din urmă, a Transilvaniei cu Regatul României a dus la constituirea ROMÂNIEI MARI – Alba- Iulia 1 decembrie 1918.

Azi, conducerea Liceului Teoretic “Dumitru Tăuțan” Florești și-a adus omagiul la Monumentul Eroilor depunând coroană de flori.

“Desi suntem mici, am sărbătorit Ziua Națională a României în acordurile Rapsodiei Române a lui George Enescu și am reconstruit, prin decupare și lipire, Coloana Infinitului a lui Constatin Brâncuși, clasa I A” d-na prof. Mia Chindriș

“Am sărbătorit inedit, în mediul online alături de elevii claselor a IV-a C, invitată fiind dna Monica Morariu de la Biblioteca Județeană “Octavian Goga” Cluj-Napoca și am marcat evenimentul povestind prin quizz toate etapele unirii și am cântat cântece patriotice”- doamnele profesoare Daciana Andreca și Hajnal Marcu.