ELISABETTA DAMI-alias GERONIMO STILTON
Geronimo Stilton este o serie italiană de cărți pentru copii scrisă de Elisabetta Dami (deși copertele pretind că au fost scrise de personajul din titlu). La romanele mai vechi, dreptul de autor este acordat unui pseudonim „Geronimo Stilton”; acest lucru a fost schimbat la cărțile mai noi. Cărțile sunt destinate cititorilor cu vârsta cuprinsă între 8 și 12 ani. 

Scholastic Corporation a publicat versiunea în limba engleză a seriei în SUA din februarie 2004, iar cărțile sunt publicate de Sweet Cherry Publishing din Marea Britanie.

Seria s-a vândut în peste 180 de milioane de exemplare în întreaga lume și, cu 249 de ediții, este una dintre cele mai bine vândute serii de cărți scrise vreodată. Cărțile au fost traduse în 49 de limbi, urmând să vină mai multe traduceri. 

În serie, personajul principal este un șoarece antropomorf olandez-american care locuiește în orașul fictiv New Mouse City (o piesă probabilă din New York City) pe insula ficțională Mouse. Un autor de best-seller, Geronimo Stilton lucrează ca jurnalist și editor pentru ziarul fictiv The Rodent's Gazette.

Are o soră mai mică pe nume Thea Stilton, o verișoară pe nume Trap Stilton și un nepot favorit, Benjamin Stilton (Ben) în vârstă de nouă ani și, de asemenea, Petunina Pretty Paws. Geronimo este un șoarece nervos, cu maniere blânde, căruia nu și-ar dori nimic mai bun decât să trăiască o viață liniștită, dar continuă să se implice în aventuri îndepărtate cu Thea, Trap și Benjamin și, uneori, mătușa Sweetfur. Cărțile sunt scrise ca și cum ar fi povești de aventură autobiografice.

Papercutz a obținut drepturile de a publica traduceri în engleză ale romanelor grafice ale lui Geronimo Stilton. Acestea păstrează unele dintre numele originale ale personajelor care au fost schimbate în cărțile de povești traduse de Scholastic. De exemplu, traducerile în limba engleză ale romanelor grafice de Papercutz continuă să folosească denumirile „Patty Spring” și „Pandora”, în timp ce cărțile de povești ale lui Scholastic au schimbat aceste nume în Petunia Pretty Paws și, respectiv, Bugsy Wugsy.

Alex Moldovan s-a născut în 1977 la Cluj, unde locuiește și acum. E pasionat de literatura pentru copii, de jazz și e voluntar la o asociaţie pentru protecţia animalelor. A terminat Filozofia, a tradus peste treizeci de cărţi și a fost librar. După ani, a simţit din nou nevoia să scrie și și-a făcut un blog. I-a spus Bicicleta galbenă. În 2016 a publicat la Editura Arthur primul său roman pentru copii, Olguţa și un bunic de milioaneBăiețelul care se putea mușca de nas e primul său album ilustrat.

Vegetarian de peste zece ani, Alec Blenche este și nutriționist raw vegan (curs David Wolfe la BodyMInd Institute), tehnician nutriționist (curs ANATECOR), câștigător al Bursei Acts of Education în cadrul Hippocrates Health Institute, fitoterapeut – (curs ANATECOR), și are studii universitare și postuniversitare în Drept și Pedagogie Muzicală.

În ultimii ani a participat la numeroase emisiuni de televiziune și radio și a organizat și susținut o serie de prezentări, workshop-uri pe teme de nutriție și alimentație sănătoasă, precum și tabere de detoxifiere și de gătit hrana vie.

Promotor al unui stil de viață împlinit și sănătos, Alec îi sfătuiește pe părinți să-i deprindă pe copiii lor să trăiască astfel prin puterea exemplului lor, implicându-i pe copii în activități de cunoaștere și îmbunătățire personală. Este vorba de lucruri simple, precum plimbările în natură, îngrijirea plantelor, preparatul meselor în familie. Pentru copii este esențial să facă multă mișcare și să se joace mult, să mănânce alimente sănătoase, dar și să-și hrănească mintea cu cărți potrivite cu vârsta lor, care să le stimuleze imaginația, empatia și curiozitatea.

În urma unui program de sănătate desfășurat într-o școală din Constanța, Alec Blenche a scris prima sa carte pentru copii: Erus și Valea Răbdării.

Lavinia Braniște (n. 1983Brăila) este o prozatoare și traducătoare română.

Lavinia Braniște a crescut în Brăila. A studiat limbi străine și literatură în Cluj-Napoca și în București. Lucrează ca traducător de cărți pentru copii.

În 2006, ea și-a publicat primul volum de poezie, în 2016, a apărut primul ei romanInterior zero a fost distins cu premiul Nepotu’ lui Thoreau.

O altă scriitoare română contemporană pusă de fapte mari este Lavinia Braniște, care reușește să impresioneze cititori de toate vârstele, scriind atât poezie și proză pentru adulți, cât și literatură pentru copii. Romanul său Interior zero a primit premiul „Nepotu’ lui Thoreau“ pentru cea mai bună carte de proză a anului 2016 și a fost tradus în germană și polonă.

Ana Blandiana (Otilia Valeria Rusan, n. Coman; n. 25 martie 1942TimișoaraRomânia) este o scriitoare (autoare a 26 de cărți publicate în română și a 60 de volume apărute în 26 de limbi) și luptătoare pentru libertate civică din România.

În luna mai 1990 a reînființat Centrul PEN din România, pe care l-a condus până în 2004. În noiembrie 1990 s-a numărat printre fondatorii Alianței Civice (președinte între 1991-2002). În ianuarie 1993 a fost inițiatoare, împreună cu Romulus Rusan, a Memorialului Sighet, iar în aprilie 1995, a Academiei Civice, pe care le conduce de la începuturi până în prezent.

Este membru corespondent al Academiei Române (din 2016).

Otilia Coman s-a născut la Timișoara, ca fiică a preotului ortodox Gheorghe Coman, originar din Murani, Timiș. După retrocedarea Ardealului de Nord în 1944, familia Coman s-a mutat la Oradea, unde tatăl poetei a slujit ca preot la Biserica cu Lună, catedrala ortodoxă din Oradea. După instaurarea regimului comunist în România, preotul Gheorghe Coman a fost arestat ca “dușman al poporului”. Ca fiică a unui deținut politic, a trebuit să aștepte patru ani până când autoritățile comuniste i-au permis înscrierea la Facultatea de Filologie din Cluj.

Pentru a ocoli șicanele regimului, Otilia Coman și-a luat pseudonimul Ana Blandiana, după numele satului natal al mamei, respectiv Blandiana, Alba.

Tatăl poetei a murit într-un accident de mașină în anul 1964, la scurt timp după eliberarea din detenția politică.

După absolvirea facultății, Ana Blandiana a debutat în revista Tribuna din Cluj.

Cărți de poezii:

 • Persoana întâia plural, 1964
 • Călcâiul vulnerabil, 1966;
 • A treia taină, 1969;
 • 50 de poeme, 1970;
 • Octombrie, Noiembrie, Decembrie, 1972;
 • Poeme, 1974;
 • Somnul din somn, 1977;
 • Întâmplări din grădina mea, 1980;
 • Ochiul de greier, 1981;
 • Ora de nisip, 1984;
 • Stea de pradă, 1986;
 • Alte întâmplări din grădina mea, 1987;
 • Întâmplări de pe strada mea, 1988;
 • Poezii, 1988;
 • Arhitectura valurilor, 1990;
 • 100 de poeme, 1991;
 • În dimineața de după moarte, 1996;
 • La cules îngeri, 1997, 2003, 2004;
 • Cartea albă a lui Arpagic, 1998;
 • Balanța cu un singur talger, 1998;
 • Soarele de apoi, 2000;
 • Refluxul sensurilor, 2004;
 • Poeme (1964-2004), 2005;
 • Întoarcerea lui Arpagic, 2008;
 • Patria mea A4, 2010;
 • Pleoape de apă, 2010;
 • În bibliotecă, 2018
 • Variațiuni pe o temă dată, 2018

Cărți de eseuri

 • Calitatea de martor, 1970, 2003
 • Eu scriu, tu scrii, el/ea scrie, 1975
 • Cea mai frumoasă dintre lumile posibile, 1978
 • Coridoare de oglinzi, 1983
 • Autoportret cu palimpsest, 1985
 • Orașe de silabe, 1987
 • Geniul de a fi, 1998
 • Ghicitul în mulțimi, 2000
 • Cine sunt eu?, 2001
 • A fi sau a privi, 2005
 • O silabisire a lumii, 2006
 • Spaima de literatură, 2006
 • Fals tratat de manipulare, 2013
 • Istoria ca viitor, 2017

Cărți de proză

 • Cele patru anotimpuri, 1977, 2001 – nuvele fantastice;
 • Proiecte de trecut, 1982 – nuvele fantastice.

Ioana Pârvulescu (n10 ianuarie 1960Orașul StalinRomânia) este o eseistă, publicistă, critic literar român și profesor la Universitatea din București.

A absolvit Facultatea de Litere a Universității din București, secția română-franceză, în 1983. Între 1983 – 1990 a fost profesoară (de română și franceză) la Școala nr. 1 din Roata de Jos, județul Giurgiu. Între 1990 –1993 a fost redactor la Editura Litera București. Între 1993 – 2010, este redactor la săptămânalul România literară, responsabil cu secțiunea de critică literară. Rubrici săptămânale permanente în această perioadă: Cronica literarăPremiile literareAlfabetul doamnelor (istoria personajului literar feminin în literatura română), Alfabetul domnilor (istoria personajului literar masculin), Revista revistelor interbeliceCronica optimistei/pesimistei (tablete literare) etc. Colaborări cu articole la principalele reviste culturale din România. În prezent, este profesor universitar la Departamentul de Studii Literare al Facultății de Litere din București.

Numele Ioanei Pârvulescu este bine cunoscut iubitorilor de literatură românească de calitate. Dublă premiantă a Premiul Uniunii Europene pentru literatură pentru romanul Viața începe vineri în 2013 și pentru nuvela O voce în 2018, scriitoarea este renumită îndeosebi pentru cercetările sale amănunțite asupra istoriei românești nescrise din ultimele două secole, publicate sub formă de eseu. 

Inocenții este povestea unei copilării trăite în Brașov, în perioada comunistă, dar nu este încă o carte despre viața în comunism. În schimb, este un roman care oferă din belșug emoție și căldură, care te ajută să-ți regăsești acea pură naivitate copilărească. Pârvulescu te duce pe aripi de trecut și te face să vezi lumea prin ochi de copil, cu toată magia, inocența și candoarea specifice acestei perioade. O carte plină de tandrețe, cu personaje bine conturate, un melanj de fericire și tristețe, care îți va aminti cu nostalgie de propria copilărie. 

TEXT PRELUAT de pe Wikipedia, Cărturărești